Náušnice u holčiček:

ČíňankaŽlutý císař doporučoval, abychom si chránili uši vzhledem k ledvinám a také říkal, že se zde setkávají všechny meridiány. Dle aurikuloterapie je na místě, kde se většinou dává náušnice, bod oka. (Proto si sem námořníci dávali náušnice. Potřebovali vidět pevninu jako místo přistání či možného ztroskotání - to znamená, že to nemusí být vždy negativní).

U dětí se body a dráhy teprve tvoří a tak někteří říkají, když bodat, tak brzy - ženy mají sedmileté cykly (muži osmileté) a tak bych doporučoval (když to musí být) vzhledem k bodům, dávat náušnice, aby to bylo optimální, do sedmi let.

V ušní akupunktuře - aurikuloterapii se pomocí lokalizační sondy vyhledává nejcitlivější bod = tam je problém a právě tam bych náušnice nedával ať u dítěte nebo u dospělého. (Přesto je to sporné, protože neustálá stimulace místa by mohla pomoci).

Důležitý je i výběr náušnice: Stříbro, podle TČM odebírá Qi (energii), ale je (yin)  protizánětlivé (Stříbro často oxiduje a jeho sloučeniny způsobují alergické reakce nebo záněty. Potíže snad nevyvolává titan, wolfram a jiné inertní kovy). Zlato (yang) naopak Qi doplňuje, ale může zase způsobit v období po propíchnutí hnisání (jedná se o první dny – týdny po zákroku). Ale i na to TČM pamatuje a má protizánětlivé směsi jako třeba 014 longdanxiegan.

Opatrnosti není nikdy dost. Já sám za sebe bych využil přístroj EAV - elektroakupunktura podle Volla, jak k určení kovu, tak i místu vpichu. Nedával bych náušnice v nejranějším věku dítěte a vždy bych dal na jeho přání. Nikdy nevíme, zda je to dobré či nikoli a tak intuice dítěte, je zde také důležitá. Vždyť například piercing na nose nás může odstřihnout od přílišného řádu rodičů nebo sekty (plíce = řád) a piercing na pupíku zase dívkám pomůže se odpoutat od pupeční šňůry matky a stát na vlastních nohou...

Petr Novák